Zakończenie szkoleń z udziałem ekspertów ze Szwajcarii

14 września 2016
W miesiącu sierpniu zakończyły się szkolenia dla mieszkańców Doliny Strugu z udziałem trenerów ze Szwajcarii w oparciu o szwajcarskie rozwiązania i doświadczenia ze szczególnym uwzględnieniem regionu Emmental-Oberaargau

Szkolenie składało się z następujących bloków tematycznych:

  • przetwórstwo owoców
  • przetwórstwo warzyw
  • zakładanie i prowadzenie hodowli pszczół
  • tworzenie i prowadzenie gospodarstw agroturystycznych

 

Szkolenie obejmowało zakres  z podstaw analizy żywności, technologii produkcji, pszczelarstwa oraz agroturystyki.

Uczestnicy szkoleń pogłębili swoją wiedzę na temat procesu produkcji jak i ekologicznych metod przetwórstwa owoców i warzyw.

Przeszkolona również została grupa pszczelarzy jak i osób działających w agroturystyce. Eksperci ze Szwajcarii z własnego doświadczenia podpowiadali jak zwiększyć atrakcyjność oferty agroturystycznej,  jak kompleksowo podejść do obsługi gości, czym jest skuteczny marketing oraz promocja w gospodarstwach agroturystycznych. Pszczelarze oraz osoby chcące założyć pasiekę otrzymały miedzy innymi rady i wskazówki co zrobić by utrzymać zdrowotność pszczół dzięki czemu mogą uzyskać wysokiej jakości produkty. Szkolenie pozwoliło poznać dobre praktyki jakie stosowane są w Szwajcarii, poznać nowoczesne technologie z kraju, który stawia na uprawy ekologiczne.

Wykładowcy także odpowiadali uczestnikom na ich pytania szczególnie dotyczące zdobywania rynków zbytu w Szwajcarii i Niemczech. Warunkiem koniecznym według ekspertów jest jakość podparta certyfikatami ekologicznymi uznanymi w danym kraju oraz skala i systematyczność dostaw. Zapoznali uczestników szkolenia z regulacjami prawnymi obowiązującymi w danych krajach. Uczestnicy szkoleń deklarowali przekształcenie swoich gospodarstw w gospodarstwa ekologiczne pod warunkiem uzyskania długoletnich umów na   zbyt. Eksperci Szwajcarscy złożyli deklarację dalszej współpracy z uczestnikami szkoleń w miarę ich potrzeb i pytań również po zakończeniu realizacji „Wieloaspektowego Programu Rozwoju Sami Sobie” realizowanego ze środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Deklaracje te zostały przyjęte przez uczestników szkolenia z dużym uznaniem, ponieważ stanowią one fundament trwałości wzajemnej współpracy

Rekordowa liczba pielgrzymów w Borku Starym

24.08.2017 09:59
W tegorocznych uroczystościach Wniebowzięcia NMP wzięła udział rekordowa liczba pielgrzymów i turystów.

Propozycje na aktywne lato!

01.06.2017 11:24
Szukasz pomysłu, jak aktywnie spędzić czas w Dolinie Strugu? My przypominamy i podpowiadamy!

Wielkanoc 2017

13.04.2017 11:56

Wyprawa przez Kanadę za 25 zł!!

16.03.2017 09:56
Rzeszowski oddział PTTK organizuje bardzo ciekawy rajd, który w większości przebiegał będzie po Dolinie Strugu.

Rolnictwo Ekologiczne

10.03.2017 14:59
W dniu 6 marca br. w Chmielniku odbyło się szkolenie, dotyczące korzyści wynikających z przejścia z rolnictwa konwencjonalnego na system rolnictwa ekologicznego.