Niebieski szlak turystyczny z Rzeszowa do Dynowa

28 sierpnia 2014
Bardzo długi szlak, dla wprawionych. Jego łączna długość wynosi 40 km.

Na terenie Doliny Strugu zaczynając od Białej należącej do Rzeszowa  trasa ,a swój początek koło przystanku autobusowego Łany Bielskie kierujemy się w górę, pomiędzy zabudowaniami wsi,  aby dojść do drogi biegnącej po południowej stronie grzbietu wzgórza. Roztacza się stąd widok na dolinę Strugu z miastem Tyczyn, Kielnarową i dalej na zachód, na kompleks leśny nad Budziwojem. Przekraczając drogę z Kielnarowej do Matysówki natrafiamy na krzyżówkę ze szlakiem żółtym „Dookoła Rzeszowa”. Dalej, za oznakowaniem niebieskiego szlaku, kierujemy się na południe; wzdłuż niewielkiego zagajnika  i wsród zabudowań schodzimy w dół w dolinę rzeki Chmielnik. Tu szlak, przekraczając drogę z Kielnarowej do Chmielnika, pnie się znowu w górę, wśród zabudowań i dalej,  ciekawą widokową drogą; prawie granicą gmin Tyczyn I Chmielnik, a później Hyżne i Chmielnik. Szlak prowadzi cały czas grzbietem wzgórz mijając niewielkie zagajniki pomiędzy przysiółkami: Jarząbki, Nowa Wieś, Borówki (ok. pięciokilometrowy odcinek asfaltowej szosy) i osiąga najwyższe wzniesienie 385 m n.p.m, przy przystanku autobusowym Borówki- sklep. Odcinek od przystanku Łany Bielskie od tego miejsca to ok. 4,5 – 5 godz marszu. Stąd za znakami zielonymi można w kilkanaście minut zejść  do Hyżnego,  gdzie warto obejrzeć kościół parafialny i dawny dwór z pozostałościami parku – projektowane Muzeum gen. W. Sikorskiego. Idąc dalej szlakiem niebieskim, na krótkim odcinku drogą asfaltową z Dylągówki do Łańcuta, a następnie od granicy gminy Hyżne z gminą Chmielnik, brzegiem dużego kompleksu leśnego przez przysiółek Dział, dochodzimy do malowniczego przysiółka Kanada. Szlak schodzi lasem w dolinę Mleczki. Od przystanku Borówki sklep 1-1,5 godz. Opuszczając znakowany szlak, który wśród lasów prowadzi do Jawornika Polskiego, kierujemy się na zachód drogą wzdłuż doliny potoku i w ok. 40 min. dochodzimy do końcowego przystanku autobusowego w Grzegorzówce. Przejście całej omawianej trasy to długa, ok. siedmiogodzinna wycieczka. Łatwo można ją jednak podzielić na krótsze, mniej męczące odcinki. Środkowy, ok.  pięciokilometrowy fragment szlaku; ciekawy widokowo, lecz poprowadzony asfaltową szosą – polecany jest raczej dla turystów rowerowych

Na podstawie publikacji "Przewodnik historyczno-krajoznawczy mikroregion Dolina Strugu" 1995.

Zapytanie ofertowe nr 112

09.10.2018 14:28
Zapraszamy do składania ofert na zapytanie ofertowe dotyczące wykonania projektu oraz wykonania inwestycji pod nazwą: Budowa ogrodniczych tuneli foliowych.

Szkolenia na instalatora systemów OZE

28.05.2018 12:13
Sieć Parków Energii Słonecznej Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością w Błażowej serdecznie zaprasza na bezpłatne szkolenia na instalatora systemów OZE, w ramach projektu „Specjalista nowych technologii - instalator systemów OZE”.

Wesołych Świąt!

23.12.2017 09:31

Mikołajki 2017 i Błażowski Jarmark Bożonarodzeniowy

10.12.2017 08:00
Już 17 grudnia br. na Hali Sportowej w Błażowej odbędą Mikołajki 2017, połączone z Błażowskim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym!

EKOGALA 2017

23.11.2017 12:08
Już 8 i 9 grudnia w G2A Arena CWK WP w Jasionce odbędą się XI Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA 2017.